Dlaczego odczuwasz ciągłe zmęczenie i brak energii?
Jeśli codziennie brak Ci energii, rano budzisz się z niechęcią i poczuciem, że budzik zadzwonił zbyt wcześnie. Gdy zupełnie zwyczajne obowiązki zaczynają bardzo ciążyć i trudno Ci zmobilizować się do intensywniejszego działania. Lub kiedy odczuwasz ciągły smutek i rozdrażnienie, senność lub przeciwnie – masz kłopoty ze snem – spójrz na swój talerz i przeanalizuj swój typowy dzień. Najwygodniej i najwnikliwiej zrobisz to z dietetykiem, jednak warto wykonać taki krok bez względu na to, czy zdecydowałaś / zdecydowałeś się na profesjonalne wsparcie, czy też nie.
Dieta. To słowo klucz w tym momencie. Dlaczego? Otóż sposób, w jaki odżywiasz swój organizm decyduje m.in. o tym, jak się czujesz na co dzień, tj.:
- ile masz energii
- czy z łatwością się koncentrujesz, np. na zadaniu lub czytanym tekście
- jak sypiasz
- czy masz chęć i odwagę podejmować kolejne wyzwania
- jakie jest Twoje libido
- czy się uśmiechasz, także zupełnie bez powodu 😀
- jaka jest kondycja Twoich włosów, skóry i paznokci
- ile masz siły i motywacji, aby wyjść na spacer, wykonać ćwiczenia lub regularny trening
- czy jesteś kreatywna / kreatywny
- i przede wszystkim, czy jesteś zdrowa / zdrowy.
Dobrze odżywiony organizm funkcjonuje prawidłowo, a brak energii to w takiej sytuacji raczej rzadki incydent niż codzienność. Jeśli jednak nie przykładasz uwagi do tego, co znajduje się na Twoim talerzu, jesz zbyt dużo lub zbyt mało, Twoja dieta nie jest prawidłowo zbilansowana i dostosowana do Twoich potrzeb, a produkty spożywcze, w jakie się zaopatrujesz – kiepskiej jakości, coś w organizmie zaczyna szwankować.
Nadwaga, kłopoty ze snem, brak substancji odżywczych, które umożliwiają spełnienie wszystkich funkcji biologicznych w organizmie i służą za budulec dla mięśni, kości, skóry…
Niezwykle często okazuje się, że osoby otyłe lub z nadwagą bywają… niedożywione. Nie chodzi bowiem tutaj jedynie o podaż kalorii. Istotna jest ich jakość oraz substancje odżywcze. Tych w kiepskiej jakości, czy wysoko przetworzonej żywności niestety brakuje.
Jesteś tym, co jesz
Zapewne znasz te słowa. Wszystko, co spożywasz ma więc wpływ na Twoje zdrowie i samopoczucie. Co więcej, Twój organizm pracuje bez chwili przerwy, wciąż potrzebuje dostaw energii i składników, które pozwolą mu na realizację poszczególnych funkcji życiowych. Zdrowego odżywiania nie ma co odkładać na później. Twoje ciało potrzebuje go tu i teraz, a także jutro i w każdym kolejnym dniu Twojego życia.
Czy to oznacza w 100% zdrowe jedzenie do końca Twoich dni? Jak zawsze i niemal wszędzie, tak i tutaj popadanie w skrajności i podejście zero – jedynkowe to niekoniecznie dobre rozwiązanie. Jeśli 80% Twoich posiłków stanowić będą dania prawidłowo zbilansowane, wartościowe, bogate w witaminy i minerały, nieprzetworzone, skomponowane z produktów dobrej jakości – świetnie! Możemy przyjąć, że pozostałe 20% to lody w upalny dzień, ciacho w pracy z okazji urodzin koleżanki, czy ulubiona pizza na sobotnią kolację (raz na jakiś czas 😉). Taki kompromis pomiędzy wysokoodżywczą dietą, a poczuciem codziennego luzu wynikającego z faktu, że wyrzeczenia i ograniczenia tak naprawdę nas nie dotyczą, zadziała z pewnością najlepiej.
Brak energii? Dopasuj dietę do swoich potrzeb
Najskuteczniejszym sposobem dopasowania diety do indywidualnych potrzeb jest współpraca ze specjalistą. Podczas konsultacji dietetycznej dowiesz się, jak komponować posiłki, bilansować swoją dietę, jakie produkty wprowadzić, aby zyskać nie tylko energię do działania i lepsze samopoczucie, ale także:
💮 cieszyć się zdrowiem i szczupłą sylwetką
💮 lepiej sypiać i budzić się wypoczętą / wypoczętym
💮 mieć ochotę na seks
💮 podejmować nowe wyzwania
💮 odzyskać pewność siebie i dobry nastrój
💮 mieć siłę i ochotę na regularną aktywność fizyczną (czasem nawet spacer to wyzwanie, prawda?)
💮 nie podjadać i nie mieć wilczego apetytu na słodkości (dobrze odżywiony organizm nie będzie dopominał się słodyczy, zapewniam)
💮 poczuć się 10 lat młodszą / młodszym 😉
Pamiętaj, że CIĄGŁE ZMĘCZENIE, ROZDRAŻNIENIE i BRAK ENERGII nie biorą się znikąd. Warto dowiedzieć się, jaka jest tego przyczyna. Obok badań laboratoryjnych, dieta i codzienne nawyki to kluczowe elementy zmiany i drogi do lepszego samopoczucia. Twoje życie nie musi być walką o przetrwanie 😉