Zaburzenia odżywiania. Po czym poznasz, że to Ciebie dotyczy?
Anoreksja. Bulimia. Kompulsywne objadanie się. Nieustanne, niemal obsesyjne myślenie o jedzeniu. Ciągłe diety – od prawie głodzenia się, do wielkich skoków na lodówkę… Zastanawiasz się, czy któryś z wymienionych problemów to także Twój problem? Może zastanówmy się wspólnie i sprawdźmy, czy zaburzenia odżywiania Ciebie dotyczą?
Z pewnością istnieje kilka sygnałów, objawów, czy też zachowań, które powinny zapalić w Twojej głowie czerwoną lampkę – o ile, którykolwiek objaw u siebie zauważasz. A może ktoś bliski zachowuje się w sposób mogący sugerować, że jego relacje z jedzeniem nie są zdrowe? Zaburzenia odżywiania to coraz częstszy problem i dotyczy tak dziewczyn / kobiet, jak i chłopców / mężczyzn. Nie można go bagatelizować, bowiem może pociągać za sobą dalsze konsekwencje, czasem niebezpieczne dla zdrowia.
Co może wskazywać na zaburzenia odżywiania?
- Poszukujesz w internecie informacji na temat niezdrowych relacji z jedzeniem. Wpisałaś / wpisałeś w wyszukiwarkę: anoreksja / bulimia / kompulsywne objadanie się? Zatem może już wiesz, że „coś jest na rzeczy”.
- Stres towarzyszy Twoim wyjściom do restauracji, na rodzinną imprezę lub do znajomych. Wpadasz niemal w histerię, gdy wiesz, że poza domem nie będziesz jeść „jak należy”, że babcia namawiać Cię będzie na kolejny kawałek ciasta lub to Ty nie oprzesz się tym wszystkim pysznościom na stole.
- Jedzenie stało się dla Ciebie źródłem stresu, gniewu, złości, niepokoju, wyrzutów sumienia. Myśląc o jedzeniu lub spożywając jakiekolwiek danie nie czujesz radości i przyjemności, a raczej skupiasz się na kaloriach, składnikach lub wartościach odżywczych, obmyślasz w głowie dietę, którą rozpoczniesz „od jutra / od poniedziałku / od pierwszego maja”.
- Perfekcyjnie kontrolujesz wszystko, co związane z jedzeniem. Żaden kęs nie jest u Ciebie kwestią przypadku.
- Kompletnie nie panujesz nad tym co, ile i kiedy zjadasz. Jeśli jesz ciastka, to od razu całą paczkę. Urządzasz nocne wypady do kuchni. Jesteś w stanie wydać ostatnie pieniądze na słodycze.
- Często odczuwasz głód. Bywa, że jest on dla Ciebie źródłem satysfakcji.
- Często jesteś przejedzona / przejedzony. To bywa dla Ciebie frustrujące.
- Głodzisz się.
- Masz na swoim koncie wiele niekontrolowanych „napadów na jedzenie”.
- Prowokujesz wymioty. Przeczyszczasz się. Trenujesz do utraty sił.
- Ostatnio znacznie schudłaś. Jednak zatrzymał Ci się okres, wypadają Ci włosy, skóra jest szara i sucha, nie masz na nic siły, nie dopisuje Ci nastrój, wciąż jest Ci zimno.
- Twoje dotychczasowe diety… kończyły się znacznym przyrostem wagi.
To jedynie wybrane zachowania, które mogą wskazywać, że relacje z jedzeniem nie są zdrowe, a zaburzenia odżywiania zaczynają przejmować kontrolę nad życiem. Odnajdujesz siebie w którymkolwiek z wymienionych opisów? Jeśli tak, to mam dla Ciebie dobrą wiadomość. Z zaburzeń można wyjść i już do nich nie wracać.
Współpraca z dietetykiem pozwoli Ci odzyskać zdrowe relacje z jedzeniem
Jak wyjść z zaburzeń odżywiania i odzyskać zdrowe relacje z jedzeniem? Tego dowiesz się podczas konsultacji dietetycznej. Już teraz jednak chcę Cię zapewnić, że dobrze odżywione ciało nie będzie „męczyć” Cię niekontrolowanymi napadami na lodówkę, nieustannym efektem jo jo, czy też kiepskim nastrojem.