Tarta migdałowo – kokosowa to zdrowa alternatywa dla tradycyjnych słodyczy
Przepis jak zwykle prosty i szybki w realizacji 😀 A tarta… obłędnie kokosowa, migdałowa i przyjemnie słodka… Jednak bez cukru! To propozycja dla wszystkich, którzy dbają o zdrową dietę, a także dla insulinoopornych, czy zmagających się z cukrzycą. Desery mogą być bowiem częścią zdrowego, zbilansowanego menu 😊
Ważne: Nieustannie podkreślam, że deser pozostaje deserem, zatem jedynie dodatkiem, po który sięgamy od czasu do czasu – nie codziennie 😉 Ponadto istotna jest prawidłowo zbilansowana dieta (uwzględniająca także ewentualne choroby, czy zaburzenia), właściwa podaż kalorii oraz bazowanie w diecie na olejach roślinnych, a także uwzględnianie w menu orzechów, pestek i nasion oraz ryb morskich będących źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych.
Tarta migdałowo – kokosowa – składniki i wykonanie
Spód:
- szklanka mąki kokosowej (m.in. źródło błonnika – 40 do 60 g na 100 g mąki; niski indeks glikemiczny tj. 35; źródło związków fenolowych o działaniu antyoksydacyjnym*)
- szklanka mąki migdałowej (mielonych migdałów, czyli połączenie błonnika, białka roślinnego i jednonienasyconych kwasów tłuszczowych)
- łyżka erytrytolu
- 2 jajka
Wykonanie
Wszystkie składniki dokładnie mieszamy i wykładamy na blaszkę do pieczenia (forma na tartę lub okrągła forma na ciasto). Pieczemy 15 – 20 minut w temperaturze 180 stopni (do zrumienienia ciasta).
Góra:
- 200 g kaszy jaglanej (jest lekkostrawna, stanowi źródło łatwo przyswajalnego białka, zawiera m.in. witaminy z grupy B, magnez, wapń, fosfor, żelazo, potas, krzem)
- pół szklanki wiórków kokosowych lub płatków migdałowych
- 6 łyżek bio musu kokosowego (źródło m.in. błonnika, witamin z grupy B, witaminy K oraz E, manganu, cynku, selenu, magnezu, potasu)
- pół szklanki erytrytolu
- szczypta soli
Wykonanie
Kaszę gotujemy zgodnie z instrukcją na opakowaniu (ze szczyptą soli). Ugotowaną kaszę blendujemy następnie z wiórkami, erytrytolem i musem kokosowym. Tak przygotowaną masę wykładamy na wcześniej upieczony spód ciasta. Całość musi nieco przestygnąć, a najlepiej jeśli tarta spędzi chwilę w lodówce.
Ciasto dekorujemy – płatkami migdałów oraz wiórkami gorzkiej czekolady.
Gotowe 😀
Pamiętajmy jednak, że tego typu propozycje, to deser, a zatem jedynie niewielka część naszego menu. Po słodkości (także te bez cukru rafinowanego) sięgamy od czasu do czasu, nie każdego dnia 😊 Dodatkowo, obecność oleju / musu kokosowego wiąże się bezpośrednio z obecnością nasyconych kwasów tłuszczowych. Po te sięgamy rozważnie i w umiarkowanych ilościach, indywidualnie dostosowując „dawki”.
Wartości odżywcze (12 porcji):
Wartość energetyczna (kcal) 2256 kcal (1 porcja 188 kcal)
Białko ogółem: 72.96 g (6,08)
Tłuszcz: 131.52 g (10.96)
Węglowodany ogółem: 222.12 g (18,51)
Błonnik pokarmowy: 67.92 g (5,66)
* M.Jarosz: Normy żywienia dla populacji Polski. Instytut Żywności i Żywienia.
* Tabele składu i wartości odżywczej żywności, PZWL, wyd. II, 2017
* Potencjał przeciwutleniający mąki kokosowej w komórkach raka okrężnicy Caco-2, International Journal of Cancer Research 12 (1) 29-39, L. Smith, J.Patterson, L.T. Walker, M. Verghese