Dolegliwości układu pokarmowego nie są niczym rzadkim — nadmierne wzdęcia i gazy, biegunka czy też zwykły ból brzucha to problemy, z którymi zmaga się duża część z nas. Niepokojącym sygnałem jest jednak chroniczność tego typu dyskomfortu, a także pojawianie się innych objawów, które w znacznie większym stopniu wpływają na nasze codzienne funkcjonowanie. Do objawów tych zaliczymy m.in. ogólne zmęczenie, nieprzyjemny zapach z ust, czy dolegliwości neurologiczne. Taki zestaw symptomów może być wynikiem SIBO, czyli rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego.
SIBO — czym jest i jakie są objawy?
Zgodnie z nazwą, w przypadku SIBO mamy do czynienia z patologią jelita cienkiego, która polega na występowanie zbyt dużej liczby bakterii dla tego odcinka przewodu pokarmowego. Warto jednak zaznaczyć, że sama obecność bakterii nie jest niczym złym — w zdrowym jelicie cienkim, które odpowiada przede wszystkim za trawienie i wchłanianie substancji odżywczych, ich ilość jest jednak mniejsza, niż w jelicie grubym. Zbyt duża koncentracja bakterii w tym odcinku zaburza naturalny proces trawienia, zwiększając przy tym fermentację, co prowadzi do nieprzyjemnych dolegliwości.
Jak objawia się SIBO? Poza wspomnianym już:
- dyskomfortem w brzuchu,
- bólami,
- wzdęciami czy też nadmiernymi gazami,
- nieświeżym oddechem
rozrost bakteryjny jelita cienkiego objawia się między innymi ogólnym zmęczeniem oraz osłabieniem stawów i mięśni. Inne symptomy obejmują również:
- utratę masy ciała,
- nawracające infekcje, głównie układu oddechowego oraz intymne infekcje u kobiet,
- alergie i nietolerancje pokarmowe,
- niejasne myślenie, zaburzenia koncentracji,
- niedobory, przede wszystkim w zakresie witamin A, E, D, K oraz witamin z grupy B
- zaburzenia na tle neurologicznych (w tym depresję).
Dlaczego dochodzi to tego rodzaju zaburzeń? U zdrowego człowieka treści pokarmowe pokonują szlak z żołądka do jelita cienkiego, a następnie do jelita grubego i odbytnicy w ustalonym tempie i rytmie, zgodnie z naturalną perystaltyką jelit. Jeśli jednak z jakiegoś powodu dojdzie do zachwiania tej równowagi, a jelito osłabnie, cały proces zwolni. To idealne warunki do tego, aby rozwinął się zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego, czyli SIBO.
Co sprzyja występowaniu SIBO?
Wystąpienie objawów zespołu rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego najczęściej poprzedzone jest szeregiem naszych działań, czy przeciwnie – zaniedbań, przede wszystkim w zakresie ogólnorozumianej troski o zdrowie i zdrowy styl życia. Jeśli zauważyłaś / zauważyłeś u siebie wymienione dolegliwości (mogą to być pojedyncze objawy lub całe ich grupy), a jednocześnie:
- cierpisz na przewlekłe problemy trawienne,
- cierpisz na IBS (zespół jelita drażliwego),
- przyjmujesz stale leki, często sięgasz po antybiotyki, sterydy, leki przeciwbólowe,
- masz za sobą chemioterapię, radioterapię,
- chorujesz przewlekle np. na choroby autoimmunologiczne, choroby/zaburzenia układu pokarmowego/jelit,
- stwierdzono u Ciebie insulinooporność, cukrzycę, bądź też niealkoholowe stłuszczenie wątroby,
- w Twojej diecie na co dzień gości cukier, duża ilość węglowodanów,
- spożywasz alkohol,
- jesz często, nie zachowujesz dłuższych przerw pomiędzy posiłkami, często sięgasz po przekąski
jest wysoce prawdopodobne, że symptomy dotyczyć będą właśnie SIBO. Aby zdiagnozować się w tym zakresie rekomendowanym rozwiązaniem jest m.in. wykonanie wodorowego testu oddechowego, pomocniczo warto wykonać również badanie kału w kierunku resztek pokarmowych, czy też badanie endotoksyny LPS. Warto dodać, że SIBO często prowadzi do niedoborów w organizmie, stąd też poleca się wykonanie badań m.in. witaminy B12, kwasu foliowego, witaminy D3, magnezu.
Jak radzić sobie z SIBO?
Jednym ze sposób na walkę z przyczyną SIBO jest dieta ketogeniczna lub niskowęglowodanowa (rekomenduję tutaj również bardziej radykalne rozwiązanie, jakim jest dieta carnivore). Bakterie występujące w przewodzie pokarmowym żywią się głównie węglowodanami. Odcinając sporą część ich pożywienia możesz doprowadzić do zahamowania rozrostu drobnoustrojów w jelicie cienkim. Rolę dostarczyciela energii w przypadku diety keto przejmują tłuszcze (w dużym uproszczeniu), a same węglowodany ograniczone są do minimum — około 5% wszystkich składników odżywczych.
Chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź również inne artykuły dostępne na blogu, a w razie jakichkolwiek pytań — skontaktuj się ze mną!