Kwasy omega-3. Co warto wiedzie膰?
Kwasy omega-3 to kwasy t艂uszczowe wielonienasycone, kt贸rych organizm sam nie potrafi wytworzy膰, a kt贸re s膮 dla niego niezb臋dne. St膮d te偶 musimy dostarcza膰 omega-3 wraz z diet膮.
Wyr贸偶niamy tutaj:
- kwas alfa-linolenowy (ALA), kt贸rego 藕r贸d艂em s膮 produkty pochodzenia ro艣linnego, jak nasiona lnu, orzechy w艂oskie, chia; kwasy te transformuj膮 do EPA i DHA, czyli kwas贸w, kt贸re nasz organizm potrafi wykorzysta膰, jednak pod warunkiem sprawnie dzia艂aj膮cego i wyst臋puj膮cego w dostatecznej ilo艣ci enzymu delta-6-desaturaza (w takim przypadku i tak transformuje jedynie ok. 5-15% ALA, poza tym w wi臋kszo艣ci przypadk贸w cierpimy na deficyt delta-6-desaturazy)
- kwas dekoheksaenowy (DHA), kt贸rego dostarczymy spo偶ywaj膮c m.in. ryby, mi臋so, tran, olej z kryla, niekt贸re algi
- kwas eikozapentaenowy (EPA) znajduj膮cy si臋 w produktach, kt贸re zawieraj膮 tak偶e DHA
Warto pami臋ta膰, 偶e to kwasy DHA i EPA s膮 wykorzystywane przez nasz organizm i tym samym m.in. wbudowywane w b艂ony kom贸rkowe. ALA transformuje do EPA i DHA, niestety proces ten jest ma艂o wydajny.
Wszystkie kwasy Omega-3 musimy dostarcza膰 organizmowi wraz z diet膮.
Omega-3 w diecie os贸b aktywnych
Jak zapewne wiesz, kwasy omega-3 wykazuj膮 szereg w艂a艣ciwo艣ci prozdrowotnych. Ich odpowiednia poda偶 jest kluczowa dla naszego zdrowia, samopoczucia, kondycji, czy ograniczenia ryzyka wyst膮pienia r贸偶nego typu dolegliwo艣ci, b膮d藕 chor贸b. Na ka偶dym etapie 偶ycia i bez wzgl臋du na to, jaki jego styl prowadzimy, produkty bogate w omega-3 i/lub suplementacja b臋d膮 zatem niezb臋dne. Dla os贸b aktywnych oraz dla sportowc贸w, zar贸wno m艂odych, jak i doros艂ych, omega-3 b臋d膮 mie膰 jeszcze wyra藕niej istotne znaczenie, m.in. w kontek艣cie proces贸w regeneracyjnych.
Jakie funkcje pe艂ni膮 zatem kwasy omega-3? B臋d膮 to przede wszystkim:
- wsparcie w szybszej i efektywniejszej regeneracji powysi艂kowej
- poprawa syntezy bia艂ek mi臋艣niowych
- poprawa proces贸w antyoksydacyjnych
- wsparcie proces贸w budulcowych i funkcjonalnych na poziomie b艂on kom贸rkowych
- dzia艂anie przeciwzapalne, redukcja stan贸w zapalnych, w tym m.in. b贸lu mi臋艣ni
- pozytywny wp艂yw na metabolizm kom贸rkowy
- pozytywny wp艂yw na gospodark臋 glukozowo – insulinow膮
- udzia艂 w prawid艂owym rozwoju uk艂adu nerwowego oraz funkcji poznawczych
- dzia艂anie chroni膮ce uk艂ad sercowo – naczyniowy
- wi臋ksze mo偶liwo艣ci treningowe
- zmniejszenie sztywno艣ci staw贸w wywo艂ane wysi艂kiem fizycznym
- wzrost pu艂apu tlenowego VO2max
- wp艂yw na popraw臋 koncentracji i pami臋ci
- wzmacnianie odporno艣ci i lepsza ochrona przed chorobami dr贸g oddechowych
Jak wida膰, kwasy t艂uszczowe z rodziny omega-3 powinny stanowi膰 sta艂y element diety os贸b aktywnych i sportowc贸w. Co istotne, dla m艂odych ludzi uprawiaj膮cych sport b臋dzie to dodatkowo rozwi膮zanie wspomagaj膮ce prawid艂owy wzrost i rozw贸j organizmu.
Kwasy omega-3 dla sportowc贸w. Dieta, czy suplementy?
Og贸lne rekomendacje w zakresie dobowej poda偶y omega-3 m贸wi膮 o 1 do 3 g. Dedykowana poda偶 w sporcie jest bliska tym rekomendacjom, przy czym wskazuje si臋 tutaj g贸rn膮 granic臋 ilo艣ci. Z kolei jak wskazuj膮 wyniki bada艅, ju偶 7-dniowa suplementacja kwasami omega-3 w dawce 3g na dob臋, pozwala uzyska膰 efekt wzrostu syntezy bia艂ka mi臋艣niowego oraz wzrost si艂y o 4%.
殴r贸d艂ami omega-3 s膮 wspomniane ju偶 ryby, w tym przede wszystkim makrela, 艂oso艣, sardynki, halibut, czyli gatunki t艂uste. Dostarczycielami EPA i DHA b臋d膮 r贸wnie偶 tran, olej z kryla, mi臋so (chodzi tutaj przede wszystkim o zwierz臋ta swobodnie pas膮ce si臋 na 艂膮ce oraz dzikie) i niekt贸re algi. ALA znajduj膮 si臋 m.in. w orzechach w艂oskich, siemieniu lnianym, czy tez chia.
Znowu si臋gn臋 po og贸lne rekomendacje. Te dotycz膮ce spo偶ycia ryb m贸wi膮 o dw贸ch porcjach w tygodniu, w tym jedn膮 z porcji powinna by膰 ryba stanowi膮ca gatunek t艂usty. Czy rzeczywi艣cie to wystarcza w zakresie poda偶y omega-3? Niekoniecznie.
Po pierwsze, ryby s膮 obecnie bardzo zanieczyszczone dioksynami oraz metalami ci臋偶kimi. Najbardziej zanieczyszczone s膮 ryby hodowlane, a to te najcz臋艣ciej l膮duj膮 na naszych talerzach. Poza tym spos贸b w jaki karmione s膮 ryby sprawia, 偶e cz臋sto s膮 one bogatsze w kwasy omega-6 ni偶 omega-3. Tutaj polecam zatem ryby z ekologicznych hodowli lub te偶 ryby s艂odkowodne z czystych jezior. Warto sprawdza膰 r贸wnie偶 sk膮d pochodzi ryba, kt贸r膮 mamy zamiar kupi膰. Najmniej zanieczyszczone obszary to najprawdopodobniej wody Pacyfiku, Oceanu Atlantyckiego oraz Morza P贸艂nocnego.
Po drugie, nawet je艣li zadeklarujemy ch臋膰 kupowania ekologicznych ryb, to ca艂kiem mo偶liwe, 偶e w pewnym momencie odezwie si臋 nieco nadszarpni臋ty nasz domowy bud偶et. Ceny ryb wiele os贸b po prostu zniech臋caj膮 do zakupu i konsumpcji.
Po trzecie, nie wszyscy lubi膮 ryby.
St膮d te偶 dobrym rozwi膮zaniem zaopatruj膮cym codzienn膮 diet臋 w kwasy omega-3 mog膮 stanowi膰 suplementy.
Jak wybra膰 suplement z Omega-3
Decyduj膮c si臋 na suplementacj臋 warto z pewno艣ci膮 si臋gn膮膰 po produkt zawieraj膮cy odpowiednie ilo艣ci omega-3, tak aby dobowa poda偶 wynosi艂a 2-3g EPA i DHA 艂膮cznie (wiele preparat贸w multiwitaminowych nie zawiera niestety wystarczaj膮cej ilo艣ci tego sk艂adnika).
Wa偶ne, aby suplement zawiera艂 tak偶e przeciwutleniacz, np. witamin臋 E. Dodatkowo, tran powinien by膰 poddany badaniom na obecno艣膰 toksyn.