Dlaczego tak bardzo lubimy słodycze?
Znakomita większość osób lubi słodycze. Niektórzy wręcz za nimi przepadają i nie wyobrażają sobie dnia bez czegoś słodkiego. Doskonale obrazuje to podejście moich podopiecznych, których czasem po prostu przeraża rezygnacja lub przynajmniej wyraźne ograniczenie niezdrowych, przesłodzonych i wysoko przetworzonych słodkości. Pytanie Jak przestać jeść słodycze? jest bardzo częste. Zatem dlaczego tak bardzo lubimy słodycze?
Natychmiastowy efekt bez konsekwencji
Słodkości lubimy przede wszystkim za… słodki smak, który najczęściej dobrze się nam kojarzy. Jako dzieci byliśmy nagradzani słodyczami. Słodkości bywały prezentem lub jego częścią. Poza tym słodki obiad przekonywał nawet niejadka, ten z surówką już nie bardzo. Poza tym…
🍬 Zjedzenie czegoś słodkiego to natychmiastowy efekt, dokładnie taki, jakiego oczekujemy. Niemal od razu zaspokajamy głód i sprawiamy sobie przyjemność. Nie musimy długo czekać na rezultaty. To, czego chcemy dzieje się natychmiast. I to się nam podoba.
🍬 Słodkie przekąski to najczęściej także nasz nawyk. Sięgamy po czekoladę / lody / batonika, gdy jest nam smutno – na poprawę nastroju. Lub przeciwnie – gdy coś świętujemy i uważamy, że zasłużyliśmy na nagrodę. Nasz mózg szybko przyzwyczaił się do takiego mechanizmu i sam dopomina się w konkretnej sytuacji porcji cukru. Na szczęście, tak, jak się przyzwyczailiśmy do jedzenia słodyczy zgodnie z podpowiedzią emocji, tak i możemy się od tego skutecznie odzwyczaić.
🍬 Czekoladki, batoniki, żelki, czy wafelki lubimy także dlatego, że to najprostszy i najszybszy sposób na:
- zaspokojenie głodu,
- przekąskę w pracy / szkole / w podróży,
- nudę,
- dodatek do kawy 😉
🍬 Słodycze są fajne, bo… nawet gdy zjemy tabliczkę czekolady, to w zasadzie nic się nie dzieje. Przecież nie przytyjemy z dnia na dzień 10 kilogramów. No nie. Dlatego wielu osobom sięganie po słodkie przekąski wydaje się zupełnie pozbawione konsekwencji. Te jednak oczywiście będą, jedynie zostaną nieco odłożone w czasie. No właśnie, a o tym, co będzie z naszym ciałem za pół roku, czy rok nie myślimy za bardzo.
To może jednak przestać jeść niezdrowe słodycze? Tylko jak to zrobić?
Dlaczego warto przestać jeść niezdrowe słodycze? Z powodu cukru
Gotowe lub tradycyjne słodycze to przede wszystkim spore ilości białego cukru. Słodkości ze sklepowych półek oferują nam dodatkowo kiepskiej jakości tłuszcz, syrop glukozowo – fruktozowy, barwniki, czy też sztuczne dodatki. Główną rolę odgrywa tutaj jednak cukier. Z pewnością wszyscy wiemy, że składnik ten spożywany w nadmiarze bywa najczęstszą przyczyną nadwagi i otyłości. Jednak nadmierne spożywanie cukru prowadzi również do:
➡ ciągłego zmęczenia i braku energii,
➡ rozdrażnienia, niepokoju, a nawet depresji,
➡ próchnicy zębów,
➡ indukcji insulinooporności i stanów zapalnych w organizmie,
➡ nadciśnienia,
➡ chorób sercowo – naczyniowych,
➡ niealkoholowego stłuszczenia wątroby,
➡ cukrzycy i zespołu metabolicznego,
➡ nowotworów, w tym raka trzustki.
Tutaj warto pamiętać, że cukier obecny jest nie tylko w słodyczach, ale również w wielu zwyczajnych i często w ogóle o to niepodejrzewanych produktach spożywczych, jak wędliny, ketchup, chleb, czy płatki śniadaniowe. Cukier w ten sposób dodany do żywności także należy wliczyć do naszego codziennego spożycia. Oczywiście nie wyeliminujemy cukru z naszej diety zupełnie. Byłoby to naprawdę trudne. Możemy jednak starannie wybierać codzienne produkty, a słodycze tradycyjne zastąpić ich zdrowszymi wersjami (przepisy znajdziesz na moim blogu).
Nie musisz rezygnować ze słodyczy. Wybierz ich zdrowszą wersję
Jeśli zastanawiasz się, jak przestać jeść słodycze, spieszę wyjaśnić, że wcale nie musisz! Wystarczy, że przesłodzone, wysoko przetworzone przekąski, czy nawet tradycyjne wypieki (również mnóstwo w nich białego cukru i oczyszczonej mąki 🙁 ) zastąpisz zdrowszą wersją słodyczy bez cukru. Takie rozwiązania warto wkomponować w codzienne menu, bowiem często stanowią bogate źródło cennych wartości odżywczych, nie będąc jedynie „pustymi kaloriami” jak konwencjonalne słodkości. Jak to zrobić sprawnie i z korzyścią dla swojego zdrowia i sylwetki? W tym może pomóc Ci dietetyk.
Pamiętaj również, że dobrze odżywiony organizm, któremu systematycznie dostarczać będziesz wszystkiego, czego potrzebuje w zakresie składników odżywczych, nie będzie tak uporczywie dopominał się słodkich przekąsek. Zapewniam. Dzięki prawidłowo zbilansowanym posiłkom jedzonym regularnie, unikniesz niedożywienia w zakresie konkretnych mikro i makro składników, pozbędziesz się niekontrolowanych napadów głodu i tym samym nawyku sięgania po niezdrowe przekąski. A o tym jak dokładnie, kompleksowo i indywidualnie zbilansować swoją dietę dowiesz się podczas konsultacji dietetycznej 😊.
Bibliografia:
Kłosiewicz-Latoszek L., Cybulska B.: Cukier a ryzyko otyłości, cukrzycy i chorób sercowo-naczyniowych, Probl. Hig. Epidemiol. 2011, 92(2): 181-186.