Zdrowy, domowy chleb – prosty przepis
Ten chleb można zrobić na zakwasie lub na drożdżach. Pozostałe składniki, czas i temperatura pieczenia pozostają bez zmian w obu wersjach 🍞😊
Składniki na chleb:
- 2 szklanki BIO mąki orkiszowej pełnoziarnistej
- 2 szklanki BIO mąki pszennej chlebowej
- 1 szklanka BIO mąki żytniej pełnoziarnistej
- 2 płaskie łyżki soli
- 1 łyżka czarnuszki
- 2 łyżki słonecznika
- 2 łyżki pestek dyni
- 0,5 l przegotowanej, przestudzonej wody
- drożdże świeże 25g lub 5 łyżek zakwasu żytniego
Kompozycję mąki można zmieniać, jednak dobrze, aby wśród składników znalazła się mąka chlebowa (wówczas udany wypiek mamy gwarantowany 😊) oraz dowolna mąka pełnoziarnista. Wśród dodatków do chleba możemy sięgnąć także po orzechy, czy otręby.
Wykonanie:
Jeśli przygotowujemy chleb na drożdżach, zaczynamy od rozpuszczenia drożdży w wodzie (sięgamy po ok. 1/3 wody, którą przygotowaliśmy). Następnie dodajemy mąkę i pozostałe składniki. Na koniec stopniowo wlewamy wodę i dokładnie wyrabiamy ciasto. Przekładamy do podłużnej foremki.
Chleb na zakwasie wykonujemy w podobny sposób, zaczynamy jednak od wymieszania wszystkich suchych składników. Następnie dodajemy zakwas i wodę. Dokładnie wyrabiamy ciasto. Przekładamy do podłużnej foremki.
Aby chleb wyrósł, odstawiamy go w ciepłe miejsce, przykrywając ściereczką. Chleb na drożdżach wyrośnie w ciągu godziny – dwóch. Chleb na zakwasie może potrzebować kilku godzin. Zakwas bywa kapryśny 😉
Gdy już chleb nam wyrośnie, wstawiamy go do piekarnika nagrzanego do temperatury 220 stopni – funkcja grzanie z dołu – i pieczemy w takiej temperaturze przez 20 minut. Następnie redukujemy temperaturę do 175 stopni i pieczemy chleb jeszcze 55 – 60 minut. Na ostatnie 15 minut pieczenia zmieniamy funkcję na grzanie górne i dolne.
Przepis na zakwas żytni
- 10 płaskich łyżek mąki żytniej pełnoziarnistej lub żurkowej
- 100 ml przegotowanej wody
Przygotowanie zakwasu rozpoczynamy np. w poniedziałkowy poranek – aby w sobotę upiec chleb 😊
Wodę mieszamy z mąką, najlepiej w wysokim, szklanym naczyniu – np. większym słoiku. Konsystencja zakwasu powinna przypominać budyń. Odstawiamy w ciepłe miejsce przykrywając bawełnianą ściereczką.
Jeśli połączyliśmy składniki o 8 rano w poniedziałek, to o godzinie 20 tego samego dnia mieszamy dokładnie zakwas i ponownie odstawiamy w ciepłe miejsce. Zakwas będzie zatem potrzebował naszej uwagi mniej więcej co 12 godzin 😉
Kolejnego dnia ok. 8 rano „dokarmiamy” zakwas, czyli dodajemy do naczynia kolejne 10 płaskich łyżek mąki i 100 ml wody. Mieszamy, odstawiamy, a wieczorem mieszamy ponownie.
Czynności te powtarzamy do piątku, by w sobotę wykorzystać przygotowany przez nas zakwas do pieczenia chleba. To, co pozostanie w naczyniu będziemy „dokarmiać”, aby utrzymać zakwas „przy życiu” i móc wykorzystywać go regularnie do pieczenia chleba.
Zakwasu podczas „dokarmiania” będzie przybywać. Nadwyżki możemy komuś podarować, aby miał już bazę do przygotowywania swojego zakwasu. Zwłaszcza na początku, gdy zakwas jest młody, lepiej będzie pracował, gdy w naczyniu będzie go nieco mniej.