Kolejna dieta odchudzająca bez rezultatów?
Co jakiś czas postanawiasz „wziąć się za siebie”. Na początku nowego roku, od poniedziałku, od kolejnego miesiąca, już od jutra… Czasem „podejmujesz wyzwanie” – dieta, ćwiczenia, nowe życie – nowa / nowy Ty. I? I niestety nic. Kolejne starania o smuklejszą sylwetkę nie przynoszą żadnych rezultatów lub są to wyniki krótkotrwałe, które niezwykle trudno jest Ci utrzymać bez wyrzeczeń. Coś poszło nie tak? Nie zadziałało?
Owszem. Kolejny raz. A Ty zapewne za jakiś czas powrócisz do tego powtarzanego już wiele razy schematu, np. przed letnim urlopem. Tylko jeśli coś już wiele razy zawiodło, nie zadziałało, to czy rzeczywiście warto to wciąż powtarzać? Może pora sięgnąć po nowe rozwiązanie? Bardziej usystematyzowane, przemyślane i… poprzedzone dokładną analizą.
Możesz przeprowadzić taką analizę samodzielnie. Możesz także wybrać drogę trochę na skróty. Wybierając dietetyczną konsultację online szybciej i skuteczniej rozpoznasz swoje ograniczenia, czy popełniane dotychczas błędy 😊💗 Profesjonalny wywiad dietetyczny pomoże zidentyfikować to, co odpowiada za niepowodzenia w Twoich dotychczasowych próbach zamiany codziennych nawyków. Co może sprawiać, że wciąż zadajesz sobie pytanie „Dlaczego nie mogę schudnąć?”
Aby schudnąć, trzeba jeść
Jednym z najczęściej popełnianych przez osoby chcące pozbyć się nadprogramowych kilogramów błędów, są restrykcje w zakresie ilości przyjmowanych kalorii. Mówiąc prościej – gdy chcemy schudnąć, zazwyczaj mocno ograniczamy kalorie, zatem jemy mało (za mało!), sięgamy jedynie po produkty odtłuszczone, bądź w ogóle staramy się wyeliminować tłuszcz z diety, wyrzucamy z codziennego menu źródła węglowodanów (pieczywo, makarony, kasze). Wszystko to prowadzi m.in. do:
➡ kiepskiego samopoczucia, braku sił i problemów z koncentracją,
➡ rozdrażnienia (któż nie byłby rozdrażniony niemal nieustannie odczuwając głód?), kłopotów ze snem
➡ rozregulowania gospodarki hormonalnej
➡ spowolnienia metabolizmu
Diety skrajnie niskokaloryczne niemal dewastują organizm (dieta 1200 lub 1600 kcal dla dorosłej, pracującej, wykonującej szereg domowych obowiązków osoby to zbyt mało!) czasem prowadząc do zmian, które bardzo trudno odwrócić (np. w przypadku zaburzenia równowagi hormonalnej). Jedząc za mało i zbyt rzadko jeszcze mocniej pogłębiamy problem, bowiem spowolniony metabolizm nie pozwoli nam osiągnąć efektów, jakich oczekujemy. Aby schudnąć i utrzymać prawidłową wagę, trzeba jeść. A dokładnie – odpowiednio odżywić organizm, który odwdzięczy nam się zdrowiem i szczupłym ciałem.
Ile należy jeść, aby schudnąć? Tutaj nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Dla każdej osoby będzie to bowiem inna wartość, czy też inny rozkład posiłków. Dodatkowo, istotne jest, aby redukując wagę ciała, codzienna podaż kalorii nie spadła poniżej tej, która niezbędna jest dla zachowania podstawowych funkcji organizmu. Podstawowa przemiana materii (PPM) to nasz najniższy poziom zapotrzebowania energetycznego. Najprościej i najbezpieczniej ustalisz swoje dzienne zapotrzebowanie w zakresie kalorii z dietetykiem.
Co sprawia, że nie możesz schudnąć?
Restrykcje kaloryczne to częsta, jednak nie jedyna przeszkoda w osiągnięciu prawidłowej wagi ciała. Możliwe, że cierpisz na konkretne zaburzenia metaboliczne, bądź chorobę, która utrudnia redukcję wagi (np. niedoczynność tarczycy). W takim przypadku konieczna jest diagnoza postawiona przez lekarza specjalistę oraz wdrożenie ewentualnego leczenia pod jego kontrolą. Odpowiednio dobrana dieta będzie z kolei realnym wsparciem w dążeniach do zdrowia, lepszego samopoczucia i szczupłej sylwetki.
Jeśli jednak jesteś zdrowa / zdrowy, tj. nie zdiagnozowano u Ciebie zaburzenia bądź choroby spowalniających metabolizm, czy w inny sposób wpływających na procesy zachodzące w Twoim organizmie, może:
💠 podchodzisz do diety „zero – jedynkowo”, w myśl zasady „wszystko, albo nic” i przy pierwszym „potknięciu” odrzucasz nowe menu, aby powrócić do odchudzania „od jutra/poniedziałku/nowego miesiąca”. A procesy regulujące naszą masę ciała toczą się przecież nieustannie. Każdy dzień ma znaczenie. Stan zdrowia, samopoczucie i sylwetka to wypadkowa codziennych wyborów. Taka huśtawka – bycia na diecie i nie na diecie – sprawia, że rozchwiany metabolizm jeszcze mocniej utrudnia zadanie pozbycia się nadprogramowych kilogramów.
Pamiętaj, że zdrowa, prawidłowo zbilansowana i odżywcza dieta to nie sposób na okresową kurację, ale styl życia.
💠 nie jadasz regularnie, pomijasz śniadania
💠 odrzucasz metodą małych kroków, oczekując szybkich, spektakularnych rezultatów. Pamiętaj jednak, że jedynie powolna, usystematyzowana redukcja wagi pozwala na utrzymanie efektów
💠 traktujesz jedzenie w kontekście emocjonalnym, zamiast oddzielić to, co jesz, od tego co czujesz (coś słodkiego na poprawę nastroju?)
💠 postrzegasz zmianę nawyków i dietę, jako walkę i wyrzeczenia, zamiast jako drogę do lepszego samopoczucia i wyraz troski o siebie (nieustanna walka? przecież to musi być frustrujące i męczące, prawda?)
💠 sięgasz po produkty, które Ci nie służą, zamiast wprowadzić do menu jedzenie, które naprawdę odżywi Twój organizm
💠 zbyt krótko śpisz i za mało… odpoczywasz (regeneracja jest niezwykle istotna dla naszego organizmu, a brak snu zaburza równowagę w ośrodku głodu i sytości) 😊
To tylko wybrani „winowajcy” problemów z odchudzaniem lub utrzymaniem prawidłowej wagi ciała. Najprostszym i najskuteczniejszym rozwiązaniem będzie tutaj analiza nawyków żywieniowych i prowadzonego trybu życia ze specjalistą. Chcieć znaczy móc, jednak czasem potrzebne jest profesjonalne wsparcie. A małymi krokami możesz dojść do wielkiej zmiany!