Dieta młodego sportowca – co jeść, aby osiągać lepsze wyniki?
Jeśli jesteś rodzicem młodego sportowca, zapewne zdajesz sobie sprawę, jak istotne jest właściwe odżywianie Twojego dziecka. Dla zdrowia, osiąganych wyników sportowych, a tym samym dla rozwoju kariery sportowej, czy w końcu dla kształtowania dobrych nawyków żywieniowych, które z pewnością zaprocentują w dorosłym życiu.
- Jak jednak zbilansować dietę?
- Co dziecko powinno jeść przed, a co po treningu?
- No i w końcu – co z tymi słodyczami? Są ok, czy trzeba je wykluczyć?
Pytań zaprzątających głowę rodzica nie brakuje. A mały sportowiec potrzebuje odpowiedniej podaży kalorii, aby mieć siłę do ćwiczeń. Jednocześnie zbyt obfite lub źle skomponowane posiłki sprawią, że dziecko podczas treningu lub zawodów będzie czuło się ciężko, może nawet sennie – najgorszy scenariusz to tutaj dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Zatem?
Odpowiednia dieta ogranicza ryzyko kontuzji oraz poprawia zdolności wysiłkowe sportowca
Jak wskazują wyniki przeprowadzonych badań, młode osoby uprawiające sport najczęściej nie wiedzą, jak komponować dietę, co pić, ile posiłków dziennie zjadać. Powszechne jest za to przekonanie, że słodycze i jedzenie typu fast food oraz napoje gazowane są jak najbardziej dozwolone, bo podczas treningu „i tak wszystko zostanie spalone”.
Niestety to błędne założenie, które w dłuższej perspektywie może przynieść negatywne konsekwencje nie tylko w kwestii osiąganych wyników sportowych. Źle skomponowana dieta, brak właściwego nawodnienia oraz niedobory w zakresie podaży witamin i minerałów, odpowiedniej ilości białka, węglowodanów złożonych, czy zdrowego tłuszczu bywają przyczyną:
- większego ryzyka urazów i kontuzji
- odwodnienia
- niedożywienia (lub przeciwnie – nadwagi, która wcale nie jest czymś rzadko spotykanym wśród aktywnych dzieci i sportowców)
- wyczerpania
- skurczy mięśni
- zmniejszenia koncentracji
- pogorszenia motoryki
- kłopotów ze snem i regeneracją
- w skrajnych przypadkach – występowaniem przewlekłego stanu zapalnego w organizmie
Z drugiej strony, właściwa dieta dopasowana do wieku, intensywności treningów, czy też samej dyscypliny sportowej, którą dziecko uprawia, może przynieść szereg pozytywnych efektów i korzyści m.in. w zakresie osiąganych wyników, czy zdolności regeneracyjnych. Jako mama młodego sportowca i jako dietetyk wiem, że dieta, nawodnienie oraz posiłki około treningowe są tutaj kluczowe.
Dieta sportowca – ile białka, ile płynów, jakie suplementy?
To może wydawać się skomplikowane. Choć zapewne bez kłopotu dotrzesz do tabeli, które będą wskazywać, ile białka powinno zjadać Twoje dziecko w ciągu doby, to przełożenie tych wartości na konkretne posiłki i produkty może być już nieco czasochłonne i angażujące. A to dopiero białko 😉 Gdzie węglowodany, tłuszcze, kalorie, witaminy, nawodnienie przed, w czasie i po treningu?
Podczas konsultacji wyjaśniam krok po kroku, jak podejść do tego tematu. Na konkretnych przykładach i zawsze indywidualnie dopasowując rozwiązania do młodego sportowca. Dla ułatwienia przygotowuję tygodniowy jadłospis, który można wykorzystać w formie w jakiej jest, lub który może stanowić inspirację i wytyczne dla przygotowywania codziennych posiłków w przyszłości.
A że odżywianie młodego sportowca może być proste i szybkie przekonuję, jako mama. Syn – młody tenisista – smakuje w przygotowywanych posiłkach i nie narzeka 😊 zatem to chyba najlepsza rekomendacja.
Zapraszam na konsultacje!