Szybkie, pożywne śniadanie dla całej rodziny
Pomysł na pyszne, pożywne śniadanie, które dostarczy zdrowej energii? Domowa granola 😊 Wystarczy dodać jogurt, mleko lub napój roślinny, np. kokosowy (owsianego nie polecam, m.in. ze względu na obecny kwas fitynowy; wystarczy, że mamy płatki owsiane) 🥛🥣 Takie śniadanie jest nie tylko zdrowe, ale i szybkie. Z pewnością docenicie takie rozwiązanie o poranku 😊
Granolę warto przygotować w większej ilości – przechowywana w szczelnie zamkniętym słoiku będzie śniadaniową propozycją na kilka tygodni 😀 Dodatkowo, granola sprawdzi się, jako zdrowe, pożywne oraz oczywiście szybkie drugie śniadanie w szkole lub w pracy. Wystarczy wsypać ją do pudełka i zabrać ze sobą, dorzucając do tego jogurt i… łyżeczkę 😉 Takie śniadanie można wzbogacić dorzucając dodatkowo inne orzechy, czy banana. Jeśli zamienisz tradycyjny jogurt na Skyr lub twarożek, zyskasz większą ilość białka. Posiłek dostarczy poczucia sytości na dłużej. Co więcej, bakterie obecne w jogurtach także są zdolne do neutralizacji fitynianów.
Jak zrobić domową granolę? Przepis jest naprawdę prosty 🙂
Domowa granola – składniki:
- 300 g płatków owsianych
- 100 g płatków gryczanych niepalonych (to istotny dodatek zawierający fitazę, która dezaktywuje fityniany obecne w płatkach owsianych)
- 6 łyżek płynnego miodu lub syropu z agawy
- 8 łyżek ziaren słonecznika
- 8 łyżek posiekanych orzechów włoskich lub migdałów
- 1 średnie jabłko starte na tarce o dużych oczkach
- płaska łyżka cynamonu -można dodać mniej lub wcale, jeśli ktoś nie jest wielkim entuzjastą tej przyprawy 😉
- 2 szczypty soli
- mała garść suszonych moreli – pokrojonych na kawałki, ewentualnie suszonej żurawiny (bez cukru!) lub jagód goji
Szybkie śniadanie – szybkie przygotowanie
Wszystkie składniki poza suszonymi owocami wymieszałam dokładnie i wyłożyłam równo na blasze z papierem do pieczenia. Granolę piekłam 120 minut w temperaturze 100 stopni (musi być dobrze zrumieniona, taka temperatura chroni orzechy i migdały, a dokładnie tłuszcze w nich zawarte, przed utlenianiem, optymalnie byłoby suszyć granolę w temperaturze 80 stopni, ale tutaj musimy zarezerwować sobie na ten proces trochę więcej czasu). Po wyciągnięciu granoli z piekarnika, połamałam ją na mniejsze kawałki i dodałam suszone owoce.